D Flip-Flop, 8-Func, Positive Edge Triggered, TTL, CDFP20,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Fairchild |
| package instruction | DFP, FL20,.3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 code | R-XDFP-F20 |
| JESD-609 code | e0 |
| Logic integrated circuit type | D FLIP-FLOP |
| Number of functions | 8 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DFP |
| Encapsulate equivalent code | FL20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| power supply | 5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| Base Number Matches | 1 |
| 74F534FCQR | 5962-01-321-5066 | 54F534L1MQBW | 54F534DMQBW | 54F534DMW | 54F534FMQBW | 74F534DCQM | 74F534FCQM | 74F534PCQM | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | D Flip-Flop, 8-Func, Positive Edge Triggered, TTL, CDFP20, | D Flip-Flop, 8-Func, Positive Edge Triggered, TTL, CDIP20, | D Flip-Flop, 8-Func, Positive Edge Triggered, TTL, CQCC20, | D Flip-Flop, 8-Func, Positive Edge Triggered, TTL, CDIP20, | D Flip-Flop, 8-Func, Positive Edge Triggered, TTL, CDIP20, | D Flip-Flop, 8-Func, Positive Edge Triggered, TTL, CDFP20, | D Flip-Flop, 8-Func, Positive Edge Triggered, TTL, CDIP20, | D Flip-Flop, 8-Func, Positive Edge Triggered, TTL, CDFP20, | D Flip-Flop, 8-Func, Positive Edge Triggered, TTL, PDIP20, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | compliant | compli | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| JESD-30 code | R-XDFP-F20 | R-XDIP-T20 | S-XQCC-N20 | R-XDIP-T20 | R-XDIP-T20 | R-XDFP-F20 | R-XDIP-T20 | R-XDFP-F20 | R-PDIP-T20 |
| Logic integrated circuit type | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP |
| Number of functions | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Minimum operating temperature | - | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | - | - | - |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DFP | DIP | QCCN | DIP | DIP | DFP | DIP | DFP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | FL20,.3 | DIP20,.3 | LCC20,.35SQ | DIP20,.3 | DIP20,.3 | FL20,.3 | DIP20,.3 | FL20,.3 | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | FLATPACK | IN-LINE | FLATPACK | IN-LINE |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | YES | NO | NO | YES | NO | YES | NO |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | FLAT | THROUGH-HOLE | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | FLAT | THROUGH-HOLE | FLAT | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Trigger type | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maker | Fairchild | - | - | - | Fairchild | - | Fairchild | Fairchild | Fairchild |
| package instruction | DFP, FL20,.3 | DIP, DIP20,.3 | QCCN, LCC20,.35SQ | DIP, DIP20,.3 | - | DFP, FL20,.3 | DIP, DIP20,.3 | DFP, FL20,.3 | DIP, DIP20,.3 |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Is it lead-free? | - | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Humidity sensitivity level | - | 2A | 2A | 2A | 2A | 2A | 2A | 2A | 2A |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | - | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
| Certification status | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum time at peak reflow temperature | - | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |