AC SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, PDIP20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | AC |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 |
| length | 24.325 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | INVERTER |
| Number of functions | 6 |
| Number of entries | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 6 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| SN74AC11004N | SN74AC11004DWR | WBDDSS8-A-03-1043-B- | SN74AC11004DBLE | 74AC11004DBR | 74AC11004DBRE4 | SN74AC11004DW | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | AC SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, PDIP20 | AC SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, PDSO20 | Array/Network Resistor, Isolated, 0.1W, 104000ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, -25,25ppm/Cel, 1408, | AC SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, PDSO20 | AC SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, PDSO20, GREEN, PLASTIC, SSOP-20 | AC SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, PDSO20, GREEN, PLASTIC, SSOP-20 | AC SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, PDSO20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | compliant | unknown | unknown | compliant | unknown |
| series | AC | AC | WBC-NETWORK | AC | AC | AC | AC |
| Number of terminals | 20 | 20 | 16 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 150 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMT | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, | - | - | SSOP, | SSOP, SSOP20,.3 | SSOP, | - |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 | R-PDSO-G20 | - | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 |
| length | 24.325 mm | 12.8 mm | - | 7.2 mm | 7.2 mm | 7.2 mm | 12.8 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | - | 50 pF | 50 pF | - | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | INVERTER | INVERTER | - | INVERTER | INVERTER | INVERTER | INVERTER |
| Number of functions | 6 | 6 | - | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Number of entries | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | SOP | - | SSOP | SSOP | SSOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| propagation delay (tpd) | 6 ns | 6 ns | - | 6 ns | 10 ns | 10 ns | 6 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 2.65 mm | - | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2.65 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | - | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V | 3 V | - | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | - | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | - | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | - | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | - | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | - | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | - | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | - | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 7.62 mm | 7.5 mm | - | 5.3 mm | 5.3 mm | 5.3 mm | 7.5 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 | - |