ACT SERIES, QUAD 2 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, INVERTED OUTPUT, PDSO16, 0.300 INCH, EIAJ, PLASTIC, SOIC-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | ACT |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| length | 10.11 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | MULTIPLEXER |
| Number of functions | 4 |
| Number of entries | 2 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output polarity | INVERTED |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 10 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.108 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 5.3 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 74ACT158SJ | 5962-8875501EA | 74AC158PC | 74AC158SC | 74AC158SCX | 74ACT158SCX | 74ACT158SJX | 74AC158SJ | 74AC158SJX | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | ACT SERIES, QUAD 2 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, INVERTED OUTPUT, PDSO16, 0.300 INCH, EIAJ, PLASTIC, SOIC-16 | ACT SERIES, QUAD 2 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, INVERTED OUTPUT, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 | AC SERIES, QUAD 2 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, INVERTED OUTPUT, PDIP16, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-16 | AC SERIES, QUAD 2 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, INVERTED OUTPUT, PDSO16, 0.150 INCH, PLASTIC, SOIC-16 | AC SERIES, QUAD 2 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, INVERTED OUTPUT, PDSO16, 0.150 INCH, PLASTIC, SOIC-16 | ACT SERIES, QUAD 2 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, INVERTED OUTPUT, PDSO16, 0.150 INCH, PLASTIC, SOIC-16 | ACT SERIES, QUAD 2 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, INVERTED OUTPUT, PDSO16, 0.300 INCH, EIAJ, PLASTIC, SOIC-16 | AC SERIES, QUAD 2 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, INVERTED OUTPUT, PDSO16, 0.300 INCH, EIAJ, PLASTIC, SOIC-16 | AC SERIES, QUAD 2 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, INVERTED OUTPUT, PDSO16, 0.300 INCH, EIAJ, PLASTIC, SOIC-16 |
| package instruction | SOP, | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | SOP, SOP16,.25 | SOP, | SOP, | SOP, | SOP, | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | ACT | ACT | AC | AC | AC | ACT | ACT | AC | AC |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-GDIP-T16 | R-PDIP-T16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 |
| length | 10.11 mm | 19.43 mm | 19.305 mm | 9.9 mm | 9.9 mm | 9.9 mm | 10.11 mm | 10.11 mm | 10.11 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of entries | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Output times | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Output polarity | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | DIP | DIP | SOP | SOP | SOP | SOP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 10 ns | 9.5 ns | 10 ns | 10 ns | 10 ns | 10 ns | 10 ns | 10 ns | 10 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.108 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | 2.108 mm | 2.108 mm | 2.108 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 6 V | 6 V | 6 V | 5.5 V | 5.5 V | 6 V | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 2 V | 2 V | 2 V | 4.5 V | 4.5 V | 2 V | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | NO | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 5.3 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 5.3 mm | 5.3 mm | 5.3 mm |
| Maker | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |
| Parts packaging code | - | - | DIP | SOIC | SOIC | - | SOIC | SOIC | SOIC |
| Contacts | - | - | 16 | 16 | 16 | - | 16 | 16 | 16 |