Identity Comparator, TTL, PDIP20,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Fairchild |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 |
| JESD-609 code | e0 |
| Logic integrated circuit type | IDENTITY COMPARATOR |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| 74F521PCQM | 54F521LMQB | 54F521FM | 54F521FMQB | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Identity Comparator, TTL, PDIP20, | Identity Comparator, TTL, CQCC20, | Identity Comparator, TTL, CDFP20, | Identity Comparator, TTL, CDFP20, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Fairchild | Fairchild | Fairchild | Fairchild |
| Reach Compliance Code | compliant | unknown | compliant | compliant |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 | S-XQCC-N20 | R-XDFP-F20 | R-XDFP-F20 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Logic integrated circuit type | IDENTITY COMPARATOR | IDENTITY COMPARATOR | IDENTITY COMPARATOR | IDENTITY COMPARATOR |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | - | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP | QCCN | DFP | DFP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 | LCC20,.35SQ | FL20,.3 | FL20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | FLATPACK | FLATPACK |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | FLAT | FLAT |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |