RF SMA Connector, 1 Contact(s), Male, Locking,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Carlisle Interconnect Components |
| Reach Compliance Code | compliant |
| subject depth | 0.445 inch |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF SMA CONNECTOR |
| Contact point gender | MALE |
| Contact resistance | 3 mΩ |
| Contact style | COAX |
| Dielectric withstand voltage | 2100VAC V |
| Durability | 500 Cycles |
| Insertion loss | 0.03 dB |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | POLYTETRAFLUOROETHYLENE |
| Manufacturer's serial number | 5718 |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating frequency | 18 GHz |
| Maximum operating temperature | 165 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | GOLD OVER NICKEL |
| Shell material | STAINLESS STEEL |
| Total number of contacts | 1 |
| voltage standing wave ratio | 1.06 |
| Base Number Matches | 1 |