Extended Temperature Serial Interface CODEC/Filter COMBO Family 16-SOIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, SOP16,.4 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | 5A991.B |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Law of compression and extension | MU-LAW |
| filter | YES |
| Maximum gain tolerance | 0.15 dB |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e0 |
| linear encoding | NOT AVAILABLE |
| Humidity sensitivity level | 4 |
| Negative supply voltage rating | -5 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | +-5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 0.009 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Telecom integrated circuit types | PCM CODEC |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |