IC,BUFFER/DRIVER,SINGLE,6-BIT,L-TTL,DIP,16PIN,CERAMIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Control type | ENABLE LOW |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.0036 A |
| Number of digits | 6 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Maximum supply current (ICC) | 5.8 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 75 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |