Single Color LED, High Red, 10mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Marl International |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| color | HIGH RED |
| Configuration | SINGLE |
| Nominal luminous intensity | 200 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 34.7 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 660 nm |
| shape | ROUND |
| size | 10 mm |
| surface mount | NO |
| Base Number Matches | 1 |