Single Color LED, Red, Diffused, 20mm, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Marl International |
| package instruction | 2 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Is Samacsys | N |
| color | RED |
| color@wavelength | Red |
| Configuration | COMPLEX |
| Maximum forward current | 0.02 A |
| Maximum forward voltage | 24 V |
| Lens type | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 365 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 40 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 42.5 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 660 nm |
| shape | ROUND |
| size | 20 mm |
| surface mount | NO |
| perspective | 180 deg |
| Base Number Matches | 1 |
| 670-289-22 | 670-290-22 | 670-290-21 | 670-292-22 | 670-291-21 | 670-289-21 | 670-291-22 | 670-292-21 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Red, Diffused, 20mm, 2 PIN | Single Color LED, Red, Diffused, 20mm, 2 PIN | Single Color LED, Red, Diffused, 20mm, 2 PIN | Single Color LED, Green, Diffused, 20mm, 2 PIN | Single Color LED, Yellow, Diffused, 20mm, 2 PIN | Single Color LED, Red, Diffused, 20mm, 2 PIN | Single Color LED, Yellow, Diffused, 20mm, 2 PIN | Single Color LED, Green, Diffused, 20mm, 2 PIN |
| package instruction | 2 PIN | 2 PIN | 2 PIN | 2 PIN | 2 PIN | 2 PIN | 2 PIN | 2 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant | compli | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| color | RED | RED | RED | GREEN | YELLOW | RED | YELLOW | GREEN |
| color@wavelength | Red | Red | Red | Green | Yellow | Red | Yellow | Green |
| Configuration | COMPLEX | COMPLEX | COMPLEX | COMPLEX | COMPLEX | COMPLEX | COMPLEX | COMPLEX |
| Maximum forward current | 0.02 A | 0.02 A | 0.04 A | 0.02 A | 0.04 A | 0.04 A | 0.02 A | 0.04 A |
| Maximum forward voltage | 24 V | 24 V | 12 V | 24 V | 12 V | 12 V | 24 V | 12 V |
| Lens type | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 365 mcd | 180 mcd | 180 mcd | 155 mcd | 160 mcd | 365 mcd | 160 mcd | 155 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 40 °C | 40 °C | 40 °C | 40 °C | 40 °C | 40 °C | 40 °C | 40 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 42.5 mm | 42.5 mm | 42.5 mm | 42.5 mm | 42.5 mm | 42.5 mm | 42.5 mm | 42.5 mm |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK |
| peak wavelength | 660 nm | 635 nm | 635 nm | 565 nm | 585 nm | 660 nm | 585 nm | 565 nm |
| shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| size | 20 mm | 20 mm | 20 mm | 20 mm | 20 mm | 20 mm | 20 mm | 20 mm |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| perspective | 180 deg | 180 deg | 180 deg | 180 deg | 180 deg | 180 deg | 180 deg | 180 deg |
| Maker | Marl International | - | Marl International | Marl International | Marl International | - | Marl International | Marl International |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |