5 TTL TO ECL TRANSLATOR, INVERTED OUTPUT, PDSO16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| maximum delay | |
| Interface integrated circuit type | TTL TO ECL TRANSLATOR |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| length | 9.9 mm |
| Number of digits | 1 |
| Number of functions | 5 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | OPEN-EMITTER |
| Output latch or register | LATCH |
| Output polarity | INVERTED |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| Supply voltage 1-max | -5.72 V |
| Mains voltage 1-minute | -4.68 V |
| Supply voltage1-Nom | -5.2 V |
| surface mount | YES |
| technology | ECL |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| DP8481D-00 | DP8481D-00R | DP8481N-00 | |
|---|---|---|---|
| Description | 5 TTL TO ECL TRANSLATOR, INVERTED OUTPUT, PDSO16 | 5 TTL TO ECL TRANSLATOR, INVERTED OUTPUT, PDSO16 | 5 TTL TO ECL TRANSLATOR, INVERTED OUTPUT, PDIP16 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Interface integrated circuit type | TTL TO ECL TRANSLATOR | TTL TO ECL TRANSLATOR | TTL TO ECL TRANSLATOR |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDIP-T16 |
| length | 9.9 mm | 9.9 mm | 19.305 mm |
| Number of digits | 1 | 1 | 1 |
| Number of functions | 5 | 5 | 5 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 75 °C | 75 °C | 75 °C |
| Output characteristics | OPEN-EMITTER | OPEN-EMITTER | OPEN-EMITTER |
| Output latch or register | LATCH | LATCH | LATCH |
| Output polarity | INVERTED | INVERTED | INVERTED |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 1.75 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V |
| Supply voltage 1-max | -5.72 V | -5.72 V | -5.72 V |
| Mains voltage 1-minute | -4.68 V | -4.68 V | -4.68 V |
| Supply voltage1-Nom | -5.2 V | -5.2 V | -5.2 V |
| surface mount | YES | YES | NO |
| technology | ECL | ECL | ECL |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 3.9 mm | 3.9 mm | 7.62 mm |
| Is Samacsys | N | N | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | - |