CONNECTOR,D-SHELL,PCB MNT,RECEPT,15 CONTACTS,PIN,0.109 PITCH,PC TAIL TERMINAL,#4-40
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| body width | 0.494 inch |
| subject depth | 0.732 inch |
| body length | 1.55 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | BRASS |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 15 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| Plug contact pitch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.112 inch |
| Installation option 1 | #4-40 |
| Installation option 2 | THREADED |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 2.8448 mm |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 2.9 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN |
| Shell material | STEEL |
| Terminal length | 0.125 inch |
| Terminal pitch | 2.7432 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 15 |
| Base Number Matches | 1 |
| 748840-1 | 748960-2 | 748960-1 | 748880-4 | 748921-1 | 748840-20 | RCA1206274KFKTA | 748882-1 | RCA120634030.5%50ET5E3 | 748840-0 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | CONNECTOR,D-SHELL,PCB MNT,RECEPT,15 CONTACTS,PIN,0.109 PITCH,PC TAIL TERMINAL,#4-40 | CONNECTOR,D-SHELL,PCB MNT,RECEPT,15 CONTACTS,PIN,0.109 PITCH,PC TAIL TERMINAL,#4-40 | CONNECTOR,D-SHELL,PCB MNT,RECEPT,15 CONTACTS,PIN,0.109 PITCH,PC TAIL TERMINAL,#4-40 | CONNECTOR,D-SHELL,PCB MNT,RECEPT,15 CONTACTS,PIN,0.05 PITCH,PC TAIL TERMINAL,#4-40 | CONNECTOR,D-SHELL,PCB MNT,RECEPT,25 CONTACTS,PIN,0.109 PITCH,PC TAIL TERMINAL,#4-40 | CONNECTOR, 15 CONTACT(S), MALE, D SUBMINIATURE CONNECTOR, SOLDER | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 274000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206, CHIP | CONNECTOR,D-SHELL,PCB MNT,RECEPT,37 CONTACTS,PIN,0.109 PITCH,PC TAIL TERMINAL,#4-40 | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 340000ohm, 200V, 0.5% +/-Tol, -50,50ppm/Cel, 1206, | CONNECTOR, 15 CONTACT(S), MALE, D SUBMINIATURE CONNECTOR, SOLDER |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | compliant | unknown | compliant | unknown |
| Maker | TE Connectivity | TE Connectivity | TE Connectivity | - | TE Connectivity | TE Connectivity | - | TE Connectivity | - | TE Connectivity |
| body width | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch | - | - | 0.494 inch | - | - |
| subject depth | 0.732 inch | 0.732 inch | 0.479 inch | 0.5 inch | 0.738 inch | - | - | 0.479 inch | - | - |
| body length | 1.55 inch | 1.55 inch | 1.55 inch | 1.55 inch | 2.09 inch | - | - | 2.738 inch | - | - |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | PLUG | RECEPTACLE | RECEPTACLE | - | - | PLUG | - | - |
| Contact point gender | MALE | MALE | FEMALE | MALE | MALE | MALE | - | MALE | - | MALE |
| contact mode | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | - | - | STAGGERED | - | - |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | SQ PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | - | - | SQ PIN-SKT | - | - |
| insulator material | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | GLASS FILLED POLYESTER | THERMOPLASTIC | - | - | THERMOPLASTIC | - | - |
| Installation option 1 | #4-40 | #4-40 | #4-40 | #4-40 | #4-40 | - | - | #4-40 | - | - |
| Installation option 2 | THREADED | ROUND STANDOFF | SCREWLOCKS | INSERT | ROUND STANDOFF | - | - | THREADED | - | - |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | - | - | RIGHT ANGLE | - | - |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | - | BOARD | - | BOARD |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | - | - | 2 | - | - |
| Shell surface | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | - | TIN | - | TIN |
| Shell material | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | - | STEEL | - | STEEL |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | - | SOLDER | - | SOLDER |
| Total number of contacts | 15 | 15 | 15 | 15 | 25 | 15 | - | 37 | - | 15 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - | 1 | 1 | - | 1 | - | - |
| Other features | - | - | AMPLIMITE | - | - | AMPLIMITE | ANTI-SULFUR | AMPLIMITE | ANTI-SULFUR | AMPLIMITE |