HEADER CONNECTOR,CABLE MNT,PLUG,2 CONTACTS,SKT,0.1 PITCH,IDC TERMINAL,WHITE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Other features | CLOSED END |
| body width | 0.494 inch |
| subject depth | 0.843 inch |
| body length | 0.3 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contactor design | PREASSEM CONN |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | TIN/LEAD OVER NICKEL |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 6 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 750VAC V |
| Durability | 25 Cycles |
| maximum insertion force | 8.896 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | WHITE |
| insulator material | NYLON |
| Manufacturer's serial number | 647009 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Installation type | CABLE |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 5 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Termination type | IDC |
| Total number of contacts | 2 |
| Maximum wire diameter | 22 AWG |
| Minimum wire diameter | 24 AWG |
| Evacuation force-minimum value | 3.614 N |
| Base Number Matches | 1 |
| 647009-2 | 4-647009-7 | 4-647009-6 | 4-647009-0 | 4-647009-2 | 647009-4 | 647009-5 | 647009-6 | ECS-196.6-S-46X-Y | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | HEADER CONNECTOR,CABLE MNT,PLUG,2 CONTACTS,SKT,0.1 PITCH,IDC TERMINAL,WHITE | CONNECTOR, 17 CONTACT(S), MALE, TWO PART BOARD CONNECTOR, IDC | CONNECTOR, 16 CONTACT(S), MALE, TWO PART BOARD CONNECTOR, IDC | CONNECTOR, 10 CONTACT(S), MALE, TWO PART BOARD CONNECTOR, IDC | CONNECTOR, 12 CONTACT(S), MALE, TWO PART BOARD CONNECTOR, IDC | HEADER CONNECTOR,CABLE MNT,PLUG,4 CONTACTS,SKT,0.1 PITCH,IDC TERMINAL,WHITE | HEADER CONNECTOR,CABLE MNT,PLUG,5 CONTACTS,SKT,0.1 PITCH,IDC TERMINAL,WHITE | HEADER CONNECTOR,CABLE MNT,PLUG,6 CONTACTS,SKT,0.1 PITCH,IDC TERMINAL,WHITE | Series - Fundamental Quartz Crystal, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | compliant |
| Other features | CLOSED END | COMPATIBLE CONTACT: 647031-2, POLARIZED | COMPATIBLE CONTACT: 647031-2, POLARIZED | COMPATIBLE CONTACT: 647031-2, POLARIZED | COMPATIBLE CONTACT: 647031-2, POLARIZED | CLOSED END | CLOSED END | CLOSED END | BULK |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | - |
| Contact point gender | FEMALE | MALE | MALE | MALE | MALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | - |
| Manufacturer's serial number | 647009 | 647009 | 647009 | 647009 | 647009 | 647009 | 647009 | 647009 | - |
| Installation type | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | - |
| Number of rows loaded | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |
| Maximum operating temperature | 105 °C | - | - | - | - | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | - | - | - | - | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -30 °C |
| Termination type | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | - |
| Total number of contacts | 2 | 17 | 16 | 10 | 12 | 4 | 5 | 6 | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |