IC 4-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDSO20, Multiplexer or Switch
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | NXP |
| package instruction | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | |
| Number of channels | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Nominal off-state isolation | 50 dB |
| On-state resistance matching specifications | 8 Ω |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 160 Ω |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 6 V |
| surface mount | YES |
| Maximum disconnect time | 34 ns |
| Maximum connection time | 55 ns |
| technology | CMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| 74HC4352DB-T | 74HCT4352DB-T | 74HCT4352DB | 74HC4352PW-T | 74HCT4352PW-T | 74HC4352PW | 74HCT4352PW | 74HC4352DB | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC 4-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDSO20, Multiplexer or Switch | IC 4-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDSO20, Multiplexer or Switch | IC 4-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDSO20, Multiplexer or Switch | IC 4-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDSO20, Multiplexer or Switch | IC 4-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDSO20, Multiplexer or Switch | IC 4-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDSO20, Multiplexer or Switch | IC 4-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDSO20, Multiplexer or Switch | IC 4-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDSO20, Multiplexer or Switch |
| package instruction | SOP, | SOP, | SOP, | SOP, | SOP, | SOP, | SOP, | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 |
| Number of channels | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Nominal off-state isolation | 50 dB | 50 dB | 50 dB | 50 dB | 50 dB | 50 dB | 50 dB | 50 dB |
| On-state resistance matching specifications | 8 Ω | 9 Ω | 9 Ω | 8 Ω | 9 Ω | 8 Ω | 9 Ω | 8 Ω |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 160 Ω | 180 Ω | 180 Ω | 160 Ω | 180 Ω | 160 Ω | 180 Ω | 160 Ω |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | SOP | SOP | SOP | SOP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 6 V | 4.5 V | 4.5 V | 6 V | 4.5 V | 6 V | 4.5 V | 6 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Maximum disconnect time | 34 ns | 43 ns | 43 ns | 34 ns | 43 ns | 34 ns | 43 ns | 34 ns |
| Maximum connection time | 55 ns | 65 ns | 65 ns | 55 ns | 65 ns | 55 ns | 65 ns | 55 ns |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maker | NXP | - | - | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |