Special Switch, SPST, Maintained, Wire Terminal, Panel Mount,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 315827938 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator stroke | 2.3114 mm |
| Actuator type | PUSHBUTTON |
| body height | 13.97 mm |
| Nozzle length | 0.4 inch |
| Center contact plating | GOLD |
| Contact resistance | 0.05 mΩ |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| End contact plating | GOLD |
| Shell material | STAINLESS STEEL |
| illumination | LED |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | 58M |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| surface mount | NO |
| Switch action | MAINTAINED |
| switch function | SPST |
| Termination type | WIRE |

| 58M-B12RG12 | 58M-A1RN12 | 58M-B12RG05 | 58M-B12RB05 | 58M-B20N12 | 58M-B1RN12 | 58M-A10N12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Special Switch, SPST, Maintained, Wire Terminal, Panel Mount, | Special Switch, SPST, Momentary, Wire Terminal, Panel Mount, | Special Switch, SPST, Maintained, Wire Terminal, Panel Mount, | Special Switch, SPST, Maintained, Wire Terminal, Panel Mount, | Special Switch, SPST, Maintained, Wire Terminal, Panel Mount, | Special Switch, SPST, Maintained, Wire Terminal, Panel Mount, | Special Switch, SPST, Momentary, Wire Terminal, Panel Mount, |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Actuator stroke | 2.3114 mm | 2.3114 mm | 2.3114 mm | 2.3 mm | 2.3114 mm | 2.3114 mm | 2.3 mm |
| Actuator type | PUSHBUTTON | PUSHBUTTON | PUSHBUTTON | BUTTON TYPE | PUSHBUTTON | PUSHBUTTON | BUTTON TYPE |
| body height | 13.97 mm | 13.97 mm | 13.97 mm | 26.1 mm | 13.97 mm | 13.97 mm | 26.1 mm |
| Nozzle length | 0.4 inch | 0.4 inch | 0.4 inch | 0.4 inch | 0.4 inch | 0.4 inch | 0.4 inch |
| Center contact plating | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD |
| Contact resistance | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ | 0.05 mΩ |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| End contact plating | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD |
| Shell material | STAINLESS STEEL | STAINLESS STEEL | STAINLESS STEEL | STAINLESS STEEL | ALUMINIUM | STAINLESS STEEL | STAINLESS STEEL |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Installation features | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT-THREADED | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT-THREADED |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Switch action | MAINTAINED | MOMENTARY | MAINTAINED | LATCHED | MAINTAINED | MAINTAINED | MOMENTARY |
| switch function | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST |
| Termination type | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |
| Objectid | 315827938 | - | 315827937 | 315827933 | 315827978 | 315827946 | 315827690 |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| illumination | LED | - | LED | RED/BLUE LED | - | - | NON-ILLUMINATED |
| Manufacturer's serial number | 58M | 58M | 58M | - | 58M | 58M | - |