Basic information of LM358DR amplifier:
LM358DR is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is SOP,
LM358DR amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LM358DR is and the maximum operating temperature is 70 °C. Its peak reflow temperature is 260°C and its maximum average bias current is 0.5 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LM358DR has a nominal slew rate of 0.3 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LM358DR gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 700 kHz.
The nominal supply voltage of the LM358DR is 5 V. The upper limit of its supply voltage is 32. The input offset voltage of VLM358DR is 9000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LM358DR:
The width of LM358DR is: 3.9 mm, the length is 4.9 mm. LM358DR has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 8
LM358DR amplifier additional information:
Its temperature grade is: COMMERCIAL. And its humidity sensitivity level is: 1. It does not contain lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G8. The corresponding JESD-609 code is: e4.
The packaging code of LM358DR is: SOP. The materials used in the LM358DR package are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. The LM358DR package pin forms are: SMALL OUTLINE. Its terminal forms are: GULL WING.
The maximum seat height is 1.75 mm.

Basic information of LM358DR amplifier:
LM358DR is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is SOP,
LM358DR amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LM358DR is and the maximum operating temperature is 70 °C. Its peak reflow temperature is 260°C and its maximum average bias current is 0.5 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LM358DR has a nominal slew rate of 0.3 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LM358DR gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 700 kHz.
The nominal supply voltage of the LM358DR is 5 V. The upper limit of its supply voltage is 32. The input offset voltage of VLM358DR is 9000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LM358DR:
The width of LM358DR is: 3.9 mm, the length is 4.9 mm. LM358DR has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 8
LM358DR amplifier additional information:
Its temperature grade is: COMMERCIAL. And its humidity sensitivity level is: 1. It does not contain lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G8. The corresponding JESD-609 code is: e4.
The packaging code of LM358DR is: SOP. The materials used in the LM358DR package are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. The LM358DR package pin forms are: SMALL OUTLINE. Its terminal forms are: GULL WING.
The maximum seat height is 1.75 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Maker | Rochester Electronics |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.5 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Maximum input offset voltage | 9000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 4.9 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Nominal slew rate | 0.3 V/us |
| Supply voltage upper limit | 32 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 700 kHz |
| width | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 |
