
LED Circuit Board Indicators LED CBI
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Lumex |
| package instruction | PLASTIC PACKAGE-4 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Samacsys Description | LED Bi-Level Uni-Color Green/Yellow 565nm/585nm 4-Pin |
| color | YELLOW/GREEN |
| Configuration | SEPARATE, 2 ELEMENTS |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Lens type | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 15.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 4 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | DUAL COLOR LED ARRAY |
| total height | 9.65 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 585/565 nm |
| shape | ROUND |
| size | 3 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 80 deg |