
Trench IGBT Modules
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | FLANGE MOUNT, R-XUFM-X11 |
| Contacts | 11 |
| Manufacturer packaging code | CASE SEMIX 2 |
| Reach Compliance Code | compli |
| Shell connection | ISOLATED |
| Maximum collector current (IC) | 470 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 1200 V |
| Configuration | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS WITH BUILT-IN DIODE AND THERMISTOR |
| JESD-30 code | R-XUFM-X11 |
| JESD-609 code | e2 |
| Number of components | 2 |
| Number of terminals | 11 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Polarity/channel type | N-CHANNEL |
| Certification status | Not Qualified |
| Guideline | IEC-60747-1 |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Silver (Sn/Ag) |
| Terminal form | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| transistor applications | POWER CONTROL |
| Transistor component materials | SILICON |
| Nominal off time (toff) | 700 ns |
| Nominal on time (ton) | 370 ns |
| Base Number Matches | 1 |
