
Headers & Wire Housings Unshrouded Header, Through Hole, Single Row, 12 Positions, 2.54 mm Pitch, Vertical, 26.49 mm (1.043 in.) Mating, 2.41 mm (0.095 in.) Tail
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | FCI / Amphenol |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| RoHS | Details |
| Product | Headers |
| Type | Unshrouded |
| Number of Positions | 12 Position |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Rows | 1 Row |
| Mounting Style | - |
| Termination Style | Through Hole |
| Mounting Angle | Vertical |
| Contact Gender | Pin (Male) |
| Contact Plating | Tin |
| Mating Post Length | 26.49 mm |
| Termination Post Length | 2.41 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Voltage Rating | 1.5 kV |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Housing Gender | - |
| Insulation Resistance | 5000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 65 C |
| Factory Pack Quantity | 600 |

| 87185-412HLF | 68001-213HLF | 68762-436HLF | 87185-123HLF | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Headers & Wire Housings Unshrouded Header, Through Hole, Single Row, 12 Positions, 2.54 mm Pitch, Vertical, 26.49 mm (1.043 in.) Mating, 2.41 mm (0.095 in.) Tail | Headers & Wire Housings 13P SR UNSHRD HRD .38 GOLD OVER NI | Headers & Wire Housings 36P 1ROW UNSHRD HEDR VERT THRU HOLE | Headers & Wire Housings Unshrouded Header, Through Hole, Single Row, 23 Positions, 2.54 mm Pitch, Vertical, 26.49 mm (1.043 in.) Mating, 2.41 mm (0.095 in.) Tail |
| Product Attribute | Attribute Value | Attribute Value | Attribute Value | Attribute Value |
| Manufacturer | FCI / Amphenol | FCI / Amphenol | FCI / Amphenol | FCI / Amphenol |
| Product Category | Headers & Wire Housings | Headers & Wire Housings | Headers & Wire Housings | Headers & Wire Housings |
| RoHS | Details | Details | Details | Details |
| Product | Headers | Headers | Headers | Headers |
| Type | Unshrouded | Pin Strip | Unshrouded | Unshrouded |
| Number of Positions | 12 Position | 13 Position | 36 Position | 23 Position |
| Pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Number of Rows | 1 Row | 1 Row | 1 Row | 1 Row |
| Termination Style | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Mounting Angle | Vertical | Vertical | Vertical | Vertical |
| Contact Gender | Pin (Male) | Pin (Male) | Pin (Male) | Pin (Male) |
| Contact Plating | Tin | Gold | Tin | Gold |
| Mating Post Length | 26.49 mm | 5.84 mm | 6.99 mm | 26.49 mm |
| Termination Post Length | 2.41 mm | 3.05 mm | 5.41 mm | 2.41 mm |
| Current Rating | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| Housing Material | Thermoplastic | Thermoplastic | Thermoplastic | Thermoplastic |
| Voltage Rating | 1.5 kV | 1.5 kV | 1.5 kV | 1.5 kV |
| Contact Material | Phosphor Bronze | Phosphor Bronze | Phosphor Bronze | Phosphor Bronze |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 | UL 94 V-0 | UL 94 V-0 | UL 94 V-0 |
| Insulation Resistance | 5000 MOhms | 5000 MOhms | 5000 MOhms | 5000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | + 125 C | + 125 C | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 65 C | - 65 C | - 65 C | - 65 C |
| Factory Pack Quantity | 600 | 100 | 100 | 400 |