
Blowers AC Backward Curved Motorized Impeller, 280mm Round, 230VAC, 991.8CFM
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | ebm-papst |
| Product Category | Blowers |
| RoHS | Details |
| Type | Centrifugal Blower |
| Current Type | AC |
| Operating Supply Voltage | 400 VAC |
| Airflow | 991.8 CFM |
| Bearing Type | Ball |
| Noise | 67 dBA |
| Power Rating | 105 W |
| Frame Dimensions - mm | 280 mm L x 125 mm W x 280 mm H |
| Housing Material | Steel |
| Termination Style | Wire Leads |
| IP Rating | IP44 |
| Features | Backward Curved Fan Blades |
| Height | 280 mm |
| Length | 280 mm |
| Size | 280 mm |
| Width | 125 mm |
| Factory Pack Quantity | 1 |
| Unit Weight | 6.173 lbs |

| R4E280-AD08-13 | R4E280-AA09-20 | R4E280-AD12-15 | R4E280-AK53-09 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Blowers AC Backward Curved Motorized Impeller, 280mm Round, 230VAC, 991.8CFM | Blowers AC Backward-Curved Motorized Impeller | Blowers Impeller/280mm 115VAC, 991.8CFM | Blowers AC Backward Curved Motorized Impeller |
| Product Attribute | Attribute Value | Attribute Value | Attribute Value | Attribute Value |
| Manufacturer | ebm-papst | ebm-papst | ebm-papst | ebm-papst |
| Product Category | Blowers | Blowers | Blowers | Blowers |
| Current Type | AC | AC | AC | AC |
| Factory Pack Quantity | 1 | 1 | 1 | 1 |
| RoHS | Details | Details | N | - |
| Type | Centrifugal Blower | - | Centrifugal | Centrifugal Blower |
| IP Rating | IP44 | IP44 | IP44 | - |