| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | TSSOP, TSSOP5/6,.08 |
| Contacts | 6 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 75 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 3200 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G6 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 2 mm |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | NO |
| micropower | NO |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 6 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP5/6,.08 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power | NO |
| power supply | 2.7/5 V |
| Programmable power | NO |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.1 mm |
| Nominal slew rate | 5 V/us |
| Maximum slew rate | 1.9 mA |
| Supply voltage upper limit | 6 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 2.7 V |
| surface mount | YES |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 5000 kHz |
| Minimum voltage gain | 6300 |
| broadband | NO |
| width | 1.25 mm |