
RES,TAPPED,CERMET,50 OHMS,200WVDC,10% +/-TOL,-250,250PPM TC,2517 CASE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1174250637 |
| package instruction | SMT, 2517 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 7.75 |
| Actuator direction | HORIZONTAL |
| Actuator type | SCREW |
| structure | Square |
| gang number | 1 |
| JESD-609 code | e3 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 3 |
| number of turns | 12 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Package height | 7.49 mm |
| Package length | 6.35 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 4.32 mm |
| method of packing | TR, EMBOSSED, 13 INCH |
| Rated power dissipation(P) | 0.25 W |
| Rated temperature | 85 °C |
| resistance | 50 Ω |
| resistance law | LINEAR |
| Resistor type | TRIMMER |
| rotation angle | 4320 deg |
| size code | 2517 |
| surface mount | YES |
| technology | CERMET |
| Temperature Coefficient | 250 ppm/°C |
| Terminal surface | MATTE TIN |
| Terminal shape | FLAT |
| Tolerance | 10% |
| Operating Voltage | 200 V |
