Bridge Rectifiers A 3PHFW 45A STD 1KV
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | R-XUFM-D3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Factory Lead Time | 14 weeks |
| Is Samacsys | N |
| Configuration | BRIDGE, 6 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | BRIDGE RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.2 V |
| JESD-30 code | R-XUFM-D3 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 100 A |
| Number of components | 6 |
| Phase | 3 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Maximum output current | 45 A |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1000 V |
| surface mount | NO |
| Terminal form | SOLDER LUG |
| Terminal location | UPPER |
| Base Number Matches | 1 |

| SET111403 | SET111412 | SET111404 | |
|---|---|---|---|
| Description | Bridge Rectifiers A 3PHFW 45A STD 1KV | Bridge Rectifiers A 3PHFW 45A STD 600V | Bridge Rectifiers A 3PHFW 45A FAST 400V |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| Configuration | BRIDGE, 6 ELEMENTS | BRIDGE, 6 ELEMENTS | BRIDGE, 6 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.2 V | 1.2 V | 1.4 V |
| JESD-30 code | R-XUFM-D3 | R-XUFM-D3 | R-XUFM-D3 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 100 A | 100 A | 80 A |
| Number of components | 6 | 6 | 6 |
| Phase | 3 | 3 | 3 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 175 °C | 175 °C | 175 °C |
| Maximum output current | 45 A | 45 A | 45 A |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1000 V | 600 V | 400 V |
| surface mount | NO | NO | NO |
| Terminal form | SOLDER LUG | SOLDER LUG | SOLDER LUG |
| Terminal location | UPPER | UPPER | UPPER |
| package instruction | R-XUFM-D3 | - | R-XUFM-D3 |
| Factory Lead Time | 14 weeks | 14 weeks | - |
| Is Samacsys | N | - | N |
| Base Number Matches | 1 | - | 1 |