Switching Voltage Regulators
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QFN |
| package instruction | 3 X 3 MM, LLP-10 |
| Contacts | 10 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR |
| control mode | CURRENT-MODE |
| Maximum input voltage | 30 V |
| Minimum input voltage | 8 V |
| Nominal input voltage | 24 V |
| JESD-30 code | S-XQCC-N10 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 3 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 10 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 1.5 A |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | HVQCCN |
| Encapsulate equivalent code | SOLCC10,.12,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 0.8 mm |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | BUCK |
| Maximum switching frequency | 1000 kHz |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 3 mm |
| Base Number Matches | 1 |