
Headers & Wire Housings DPLX CONNECTOR
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | FCI / Amphenol |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| RoHS | Details |
| Product | Headers |
| Type | Shrouded |
| Number of Positions | 40 Position |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Rows | 2 Row |
| Mounting Style | - |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Mounting Angle | Vertical |
| Contact Gender | Pin (Male) |
| Contact Plating | Gold |
| Mating Post Length | 5.84 mm |
| Packaging | Reel |
| Current Rating | 3 A |
| Housing Material | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Resistance | 1000 MOhms |
| Factory Pack Quantity | 200 |
