
IC,SMPS CONTROLLER,CURRENT-MODE,BGA,20PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | FBGA, BGA20,4X5,20 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Is Samacsys | N |
| control mode | CURRENT-MODE |
| JESD-30 code | R-PBGA-B20 |
| JESD-609 code | e1 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | FBGA |
| Encapsulate equivalent code | BGA20,4X5,20 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | GRID ARRAY, FINE PITCH |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Maximum switching frequency | 2400 kHz |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal surface | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| Base Number Matches | 1 |