Basic information of LF147D amplifier:
LF147D is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are DIP, DIP14,.3
LF147D amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LF147D is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED. Its maximum bias current at 25°C is: 0.0002 µA. Its maximum average bias current is 0.05 µA and its maximum input offset current (IIO) is only 0.025 µA.
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LF147D has a nominal slew rate of 13 V/us. The maximum slew rate of the LF147D given by the manufacturer is 11 mA. When the op amp is used in a closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the gain of the LF147D becomes 0.707 times the low-frequency gain. The frequency is 4000 kHz.
The nominal supply voltage of LF147D is 20 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -20 V. The power supply range is: +-15 V. The input offset voltage of the LF147D is 8000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LF147D:
The width of LF147D is: 7.62 mm and the length is 19.304 mm. LF147D has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 14
LF147D amplifier additional information:
LF147D adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of LF147D is: YES. Its temperature grade is: MILITARY.
LF147D is not Rohs certified. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: R-CDIP-T14. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of LF147D is: DIP.
The materials used in the LF147D package are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED. The package shape is RECTANGULAR. The form of LF147D package pins is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE. The maximum seat height is 4.572 mm.
Basic information of LF147D amplifier:
LF147D is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are DIP, DIP14,.3
LF147D amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LF147D is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED. Its maximum bias current at 25°C is: 0.0002 µA. Its maximum average bias current is 0.05 µA and its maximum input offset current (IIO) is only 0.025 µA.
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LF147D has a nominal slew rate of 13 V/us. The maximum slew rate of the LF147D given by the manufacturer is 11 mA. When the op amp is used in a closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the gain of the LF147D becomes 0.707 times the low-frequency gain. The frequency is 4000 kHz.
The nominal supply voltage of LF147D is 20 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -20 V. The power supply range is: +-15 V. The input offset voltage of the LF147D is 8000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LF147D:
The width of LF147D is: 7.62 mm and the length is 19.304 mm. LF147D has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 14
LF147D amplifier additional information:
LF147D adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of LF147D is: YES. Its temperature grade is: MILITARY.
LF147D is not Rohs certified. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: R-CDIP-T14. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of LF147D is: DIP.
The materials used in the LF147D package are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED. The package shape is RECTANGULAR. The form of LF147D package pins is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE. The maximum seat height is 4.572 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.05 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.0002 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset current (IIO) | 0.025 µA |
| Maximum input offset voltage | 8000 µV |
| JESD-30 code | R-CDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.304 mm |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | NO |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -20 V |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.572 mm |
| Nominal slew rate | 13 V/us |
| Maximum slew rate | 11 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 20 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 4000 kHz |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |