Control/Command Signal Generator, 10MHz, CMOS, CDIP20,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Intel |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Bus compatibility | IAPX 86; IAPX 88 |
| maximum clock frequency | 10 MHz |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 24.825 mm |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum slew rate | 230 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | SYSTEM INTERFACE LOGIC, CONTROL AND COMMAND SIGNAL GENERATOR |
| Base Number Matches | 1 |
| D8288 | LD8288 | TD8288 | QD8288 | P8288 | TP8288 | QP8288 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Control/Command Signal Generator, 10MHz, CMOS, CDIP20, | Control/Command Signal Generator, 10MHz, CMOS, CDIP20 | Control/Command Signal Generator, 10MHz, CMOS, CDIP20 | Control/Command Signal Generator, 10MHz, CMOS, CDIP20 | Control/Command Signal Generator, 10MHz, CMOS, PDIP20 | Control/Command Signal Generator, 10MHz, CMOS, PDIP20 | Control/Command Signal Generator, 10MHz, CMOS, PDIP20 |
| Maker | Intel | Intel | Intel | Intel | Intel | Intel | Intel |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 | DIP, DIP20,.3 | DIP, DIP20,.3 | DIP, DIP20,.3 | DIP, DIP20,.3 | DIP, | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Bus compatibility | IAPX 86; IAPX 88 | IAPX 86; IAPX 88 | IAPX 86; IAPX 88 | IAPX 86; IAPX 88 | IAPX 86; IAPX 88 | IAPX 86; IAPX 88 | IAPX 86; IAPX 88 |
| maximum clock frequency | 10 MHz | 10 MHz | 10 MHz | 10 MHz | 10 MHz | 10 MHz | 10 MHz |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 | R-GDIP-T20 | R-GDIP-T20 | R-GDIP-T20 | R-PDIP-T20 | R-PDIP-T20 | R-PDIP-T20 |
| length | 24.825 mm | 24.825 mm | 24.825 mm | 24.825 mm | 25.55 mm | 25.55 mm | 25.55 mm |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | SYSTEM INTERFACE LOGIC, CONTROL AND COMMAND SIGNAL GENERATOR | SYSTEM INTERFACE LOGIC, CONTROL AND COMMAND SIGNAL GENERATOR | SYSTEM INTERFACE LOGIC, CONTROL AND COMMAND SIGNAL GENERATOR | SYSTEM INTERFACE LOGIC, CONTROL AND COMMAND SIGNAL GENERATOR | SYSTEM INTERFACE LOGIC, CONTROL AND COMMAND SIGNAL GENERATOR | SYSTEM INTERFACE LOGIC, CONTROL AND COMMAND SIGNAL GENERATOR | SYSTEM INTERFACE LOGIC, CONTROL AND COMMAND SIGNAL GENERATOR |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | - | - |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | - | - |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C | - | 70 °C |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 | DIP20,.3 | DIP20,.3 | DIP20,.3 | DIP20,.3 | - | - |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | - | - |
| Maximum slew rate | 230 mA | 230 mA | 230 mA | 230 mA | 230 mA | - | 230 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | - | - | 5.5 V | 5.5 V | - | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | - | - | 4.5 V | 4.5 V | - | 4.5 V |
| Temperature level | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | - |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - |