3 A, Wide Input Non-Isolated, Wide Output Adjust Module 7-Through-Hole Module -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | , |
| Contacts | 7 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Samacsys Description | 3 A, Wide Input Non-Isolated, Wide Output Adjust Module |
| Other features | VOUT=2.5 TO 12.6 VOLT AND VOUT=11.85 TO 22 VOLT |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 36 V |
| Minimum input voltage | 15 V |
| Nominal input voltage | 20 V |
| JESD-30 code | R-XDMA-P7 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 25.27 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 7 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 3 A |
| Nominal output voltage | 5 V |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 9 mm |
| surface mount | NO |
| Switch configuration | BUCK |
| Maximum switching frequency | 660 kHz |
| technology | HYBRID |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 15.75 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| PTN78060HAH | PTN78060WAH | PTN78060WAS | PTN78060WAZT | PTN78060WAZ | PTN78060WAST | PTN78060WAD | PTN78060HAZT | PTN78060HAZ | PTN78060HAS | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 3 A, Wide Input Non-Isolated, Wide Output Adjust Module 7-Through-Hole Module -40 to 85 | 3-A, Wide-Input, Adjustable Switching Regulator Module 7-Through-Hole Module -40 to 85 | 3-A, Wide-Input, Adjustable Switching Regulator Module 7-Surface Mount Module -40 to 85 | 3-A, Wide-Input, Adjustable Switching Regulator Module 7-Surface Mount Module -40 to 85 | 3-A, Wide-Input, Adjustable Switching Regulator Module 7-Surface Mount Module -40 to 85 | 3-A, Wide-Input, Adjustable Switching Regulator Module 7-Surface Mount Module -40 to 85 | 3-A, Wide-Input, Adjustable Switching Regulator Module 7-Through-Hole Module -40 to 85 | 3 A, Wide Input Non-Isolated, Wide Output Adjust Module 7-Surface Mount Module -40 to 85 | 3 A, Wide Input Non-Isolated, Wide Output Adjust Module 7-Surface Mount Module -40 to 85 | 3 A, Wide Input Non-Isolated, Wide Output Adjust Module 7-Surface Mount Module -40 to 85 |
| Brand Name | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | not_compliant | compliant | compliant | _compli | compliant | compli | compliant | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks | 1 week | 1 week | 1 week | 6 weeks | 8 weeks | 6 weeks | 6 weeks | 1 week | 1 week |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR |
| Maximum input voltage | 36 V | 36 V | 36 V | 36 V | 36 V | 36 V | 36 V | 36 V | 36 V | 36 V |
| Minimum input voltage | 15 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| Nominal input voltage | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V |
| JESD-30 code | R-XDMA-P7 | R-XDMA-P10 | R-XDMA-X10 | R-XDMA-B7 | R-XDMA-B7 | R-XDMA-X10 | R-XDMA-P7 | R-XDMA-B7 | R-XDMA-B7 | R-XDMA-B7 |
| length | 25.27 mm | 25.27 mm | 25.27 mm | 25.27 mm | 25.27 mm | 25.27 mm | 25.27 mm | 25.27 mm | 25.27 mm | 25.27 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 7 | 10 | 10 | 7 | 7 | 10 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Maximum output current | 3 A | 5.5 A | 5.5 A | 3 A | 3 A | 5.5 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 260 | 260 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 260 | 260 | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 9 mm | 9 mm | 9 mm | 9.57 mm | 9.57 mm | 9 mm | 9 mm | 9.57 mm | 9.57 mm | 9.57 mm |
| surface mount | NO | NO | NO | YES | YES | NO | NO | YES | YES | YES |
| Switch configuration | BUCK | BUCK | BUCK | BUCK | BUCK | BUCK | BUCK | BUCK | BUCK | BUCK |
| Maximum switching frequency | 660 kHz | 660 kHz | 660 kHz | 660 kHz | 660 kHz | 660 kHz | 660 kHz | 660 kHz | 660 kHz | 660 kHz |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | PIN/PEG | PIN/PEG | UNSPECIFIED | BALL | BALL | UNSPECIFIED | PIN/PEG | BALL | BALL | BALL |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 15.75 mm | 15.75 mm | 15.75 mm | 15.75 mm | 15.75 mm | 15.75 mm | 15.75 mm | 15.75 mm | 15.75 mm | 15.75 mm |
| Parts packaging code | DIP | - | - | DIP | DIP | - | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Contacts | 7 | - | - | 7 | 7 | - | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION | - | - | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | - | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION |
| JESD-609 code | e3 | e3 | - | e1 | e1 | e0 | e3 | e1 | e1 | - |
| Nominal output voltage | 5 V | 3.3 V | 5 V | - | - | 5 V | - | 5 V | 5 V | 5 V |
| technology | HYBRID | - | - | HYBRID | HYBRID | - | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID |
| Terminal surface | Tin (Sn) | Tin (Sn) | - | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin (Sn) | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | 1 | - | 1 | 1 |
| Maximum output voltage | - | 12.6 V | 12.6 V | 12.6 V | 12.6 V | 12.6 V | 12.6 V | - | - | - |
| Minimum output voltage | - | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | - | - | - |