SCHMITT-TRIGGER-OUTPUT OPTOCOUPLER,1-CHANNEL,1.2KV ISOLATION,DIP
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Renesas Electronics Corporation |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Is Samacsys | N |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Maximum insulation voltage | 1200 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Maximum power dissipation | 0.2 W |
| Nominal response time | 0.000001 ns |
| Nominal supply voltage | 15 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Base Number Matches | 1 |
| H11N3 | H11N1 | H11N2 | |
|---|---|---|---|
| Description | SCHMITT-TRIGGER-OUTPUT OPTOCOUPLER,1-CHANNEL,1.2KV ISOLATION,DIP | SCHMITT-TRIGGER-OUTPUT OPTOCOUPLER,1-CHANNEL,3.7KV ISOLATION,DIP | SCHMITT-TRIGGER-OUTPUT OPTOCOUPLER,1-CHANNEL,3.7KV ISOLATION,DIP |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant |
| Maximum forward current | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A |
| Maximum insulation voltage | 1200 V | 3700 V | 3700 V |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of components | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 80 °C | 80 °C | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| Maximum power dissipation | 0.2 W | 0.2 W | 0.2 W |
| Nominal response time | 0.000001 ns | 0.000001 ns | 0.000001 ns |
| Nominal supply voltage | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |