| Parameter Name | Attribute value |
| Overall dimensions (length and width) | 10.50mm x 10.50mm |
| Circuit configuration | SPST x 5 |
| Indicator type, color | - |
| Whether with indicator light | Non-Illuminated |
| Contact rated current | 100mA @ 12VDC |
| Button header type | Surface Mount |
| Button action direction | Top Actuated |
| Switch height | 1.00mm |