Pin Count: 8 Pitch: 0.039" (1.00mm) Contact Type: Contact, Flat Bottom Flexible Type: FFC
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of pins | 8 |
| Access flexible cable thickness | 0.30mm |
| spacing | 0.039"(1.00mm) |
| board height | 0.106"(2.70mm) |
| Locking properties | Plug type |
| Contact type | contact, bottom |
| Installation type | surface mount,right angle |
| Flat flexible type | FFC |
Popular Components