
Type: Transceiver Number of Drivers/Receivers: 1/1 Protocol Category: RS485 Data Rate: 300kbps
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | SOIC-8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Factory Lead Time | 8 weeks |
| Samacsys Description | 5-V RS-485 transceiver up to 500 kbps with ±8-kV IEC ESD protection |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 1 |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-422; EIA-485 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 4.905 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Maximum receive delay | 100 ns |
| Number of receiver bits | 1 |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum slew rate | 0.66 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| Supply voltage 1-max | 5.5 V |
| Mains voltage 1-minute | 4.5 V |
| Supply voltage1-Nom | 5 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| maximum transmission delay | 350 ns |
| width | 3.895 mm |
| Base Number Matches | 1 |