
Output current: 7A Switch operating frequency: 200kHz ~ 2.2MHz Output type: Adjustable Number of output voltage channels: 1 Function type: Step-Up Output configuration: Positive
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | VQFN-HR-11 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 8 weeks |
| Samacsys Description | 12.6-V, 7-A Fully-Integrated Synchronous Boost Converters in 2.0-mm x 2.5-mm VQFN Package |
| Other features | ALSO OPERATES IN PFM CONTROL TECHNIQUE, ALSO OPERATES IN ADJUSTABLE MODE FROM 4.5 TO 12.6V |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR |
| control mode | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 12 V |
| Minimum input voltage | 2.7 V |
| Nominal input voltage | 3.3 V |
| JESD-30 code | R-PQCC-N11 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 2.5 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 11 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 11 A |
| Maximum output voltage | 12.6 V |
| Minimum output voltage | 4.5 V |
| Nominal output voltage | 9 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HQCCN |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG |
| Maximum seat height | 0.9 mm |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | BOOST |
| Maximum switching frequency | 2200 kHz |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 2 mm |
| Base Number Matches | 1 |