| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | TSSOP |
| package instruction | TSSOP-24 |
| Contacts | 24 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Is Samacsys | N |
| Maximum analog input voltage | 2.6 V |
| Minimum analog input voltage | -2 V |
| Maximum conversion time | 0.02 µs |
| Converter type | ADC, RESISTANCE LADDER |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 7.8 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.7617% |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of analog input channels | 1 |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Output bit code | BINARY |
| Output format | PARALLEL, 8 BITS |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP24,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Sampling rate | 50 MHz |
| Sample and hold/Track and hold | TRACK |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| Maximum slew rate | 36 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 4.4 mm |
| Base Number Matches | 1 |