
digital signal processor
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | LFQFP, QFP144,.87SQ,20 |
| Contacts | 144 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | 3A991.A.2 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Other features | ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY |
| Address bus width | 20 |
| barrel shifter | YES |
| bit size | 16 |
| boundary scan | YES |
| maximum clock frequency | 20 MHz |
| External data bus width | 16 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated cache | NO |
| Internal bus architecture | MULTIPLE |
| JESD-30 code | S-PQFP-G144 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 20 mm |
| low power mode | YES |
| Humidity sensitivity level | 2 |
| Number of DMA channels | 6 |
| Number of external interrupt devices | 4 |
| Number of terminals | 144 |
| Number of timers | 2 |
| On-chip data RAM width | 16 |
| On-chip program ROM width | 16 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LFQFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP144,.87SQ,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK, LOW PROFILE, FINE PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 1.8,3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (number of words) | 16384 |
| ROM programmability | MROM |
| Maximum seat height | 1.6 mm |
| Maximum supply voltage | 1.98 V |
| Minimum supply voltage | 1.71 V |
| Nominal supply voltage | 1.8 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 20 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Base Number Matches | 1 |