
Type: Driver Number of Drivers/Receivers: 8/0 Protocol Class: FPD Link, LVDS Data Rate: 5.7Gbps
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | TQFP-100 |
| Contacts | 100 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Samacsys Description | LVDS Flat Panel Display 0.45V TQFP100 Texas Instruments DS90C387AVJD/NOPB, LVDS Transmitter 8-TX CMOS/ TTL Receiver, 3 → 3.6 V, 100-Pin, TQFP |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 9 |
| Input properties | STANDARD |
| Interface integrated circuit type | LINE DRIVER |
| Interface standards | EIA-644; TIA-644 |
| JESD-30 code | S-PQFP-G100 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 14 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of functions | 9 |
| Number of terminals | 100 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| Output characteristics | DIFFERENTIAL |
| Output polarity | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TFQFP |
| Encapsulate equivalent code | TQFP100,.63SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK, THIN PROFILE, FINE PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| Maximum slew rate | 260 mA |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| Supply voltage 1-max | 3.6 V |
| Mains voltage 1-minute | 3 V |
| Supply voltage1-Nom | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 14 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| DS90C387AVJD/NOPB | DS90C387AVJD-NOPB | DS90CF388AVJD-NOPB | DS90C387AVJDX-NOPB | DS90CF388AVJD/NOPB | DS90C387AVJDX/NOPB | DS90C387A | DS90CF388A | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Type: Driver Number of Drivers/Receivers: 8/0 Protocol Class: FPD Link, LVDS Data Rate: 5.7Gbps | LVDS Interface IC DISPL INTERFACE/FPD LINK TRANSMITTER | LVDS Interface IC Dual Pixel LVDS Disp IF FPD-Link Recvr | LVDS Interface IC | Dual Pixel LVDS Display Interface / FPD-Link Receiver 100-TQFP -10 to 70 | LVDS Interface IC | DS90C387A Dual Pixel LVDS Display Interface / FPD-Link Transmitter | DS90CF388A Dual Pixel LVDS Display Interface / FPD-Link Receiver |