
Logic Type: Binary Counter Additional Features: Synchronous Reset
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP-16 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Samacsys Description | 4-BIT SYNCHRONOUS BINARY COUNTERS |
| Other features | RCO OUTPUT |
| Counting direction | UP |
| series | HC |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 19.305 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 25000000 Hz |
| MaximumI(ol) | 0.0052 A |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| method of packing | TUBE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 2/6 V |
| Maximum supply current (ICC) | 0.08 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 46 ns |
| propagation delay (tpd) | 255 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| width | 7.62 mm |
| minfmax | 29 MHz |
| Base Number Matches | 1 |