8-CH 8-BIT SUCCESSIVE APPROXIMATION ADC, SERIAL ACCESS, CDIP20, 0.300 INCH, HERMETIC SEALED, CERAMIC, DIP-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| Is Samacsys | N |
| Maximum analog input voltage | 6.8 V |
| Minimum analog input voltage | -0.3 V |
| Maximum conversion time | 800 µs |
| Converter type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 24.51 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.2% |
| Number of analog input channels | 8 |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output bit code | BINARY |
| Output format | SERIAL |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum slew rate | 2.5 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |