VHF-KA BAND, 3.67pF, 22V, GALLIUM ARSENIDE, HYPERABRUPT VARIABLE CAPACITANCE DIODE, CERAMIC PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | TE Connectivity |
| package instruction | S-CDMW-F2 |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Minimum breakdown voltage | 22 V |
| Configuration | SINGLE |
| Diode Capacitance Tolerance | 5% |
| Minimum diode capacitance ratio | 6.8 |
| Nominal diode capacitance | 3.67 pF |
| Diode component materials | GALLIUM ARSENIDE |
| Diode type | VARIABLE CAPACITANCE DIODE |
| frequency band | VERY HIGH FREQUENCY TO KA BAND |
| JESD-30 code | S-CDMW-F2 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | MICROWAVE |
| Certification status | Not Qualified |
| minimum quality factor | 2000 |
| surface mount | YES |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal location | DUAL |
| Varactor Diode Classification | HYPERABRUPT |
| Base Number Matches | 1 |