Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 4.9MHz Min, 5.999MHz Max, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Connor-Winfield |
| package instruction | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Ageing | 5 PPM/FIRST YEAR |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 100 µW |
| frequency stability | 0.005% |
| frequency tolerance | 30 ppm |
| load capacitance | 16 pF |
| Manufacturer's serial number | HC-49/4H |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 5.999 MHz |
| Minimum operating frequency | 4.9 MHz |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| physical size | L11.05XB4.65XH3.5 (mm)/L0.435XB0.183XH0.138 (inch) |
| Series resistance | 80 Ω |
| surface mount | NO |
| Base Number Matches | 1 |
