5V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.4V DROPOUT, BCY3, TO-92, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | TO-92 |
| package instruction | TO-92, 3 PIN |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Maximum drop-back voltage 1 | 0.4 V |
| Maximum input voltage | 40 V |
| Minimum input voltage | 6 V |
| JESD-30 code | O-XBCY-T3 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Working temperatureTJ-Max | 150 °C |
| Maximum output voltage 1 | 5.15 V |
| Minimum output voltage 1 | 4.85 V |
| Nominal output voltage 1 | 5 V |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | TO-92 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Base Number Matches | 1 |
| LM2936Z-5.0X | PTN2512E2644BBWS | |
|---|---|---|
| Description | 5V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.4V DROPOUT, BCY3, TO-92, 3 PIN | RESISTOR, THIN FILM, 1 W, 0.1 %, 25 ppm, 2640000 ohm, SURFACE MOUNT, 2512, CHIP |
| package instruction | TO-92, 3 PIN | SMT, 2512 |
| Reach Compliance Code | unknown | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Number of terminals | 3 | 2 |
| Package form | CYLINDRICAL | SMT |
| surface mount | NO | YES |
| technology | BIPOLAR | THIN FILM |