Single Color LED, Red, T-1, 3mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SCHURTER |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Is Samacsys | N |
| color | RED |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.045 A |
| Nominal luminous intensity | 2.1 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 5.1 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 660 nm |
| shape | ROUND |
| size | 3 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 70 deg |
| Base Number Matches | 1 |
