Basic information of JM38510/10304BGA amplifier:
JM38510/10304BGA is a COMPARATOR. Commonly used packaging methods are METAL CAN, TO-99, 8 PIN
JM38510/10304BGA amplifier core information:
The minimum operating temperature of JM38510/10304BGA is -55 °C, and the maximum operating temperature is 125 °C. Its maximum average bias current is 0.0001 µA
When it comes to an amplifier's sensitivity, nothing is better than its nominal response time. JM38510/10304BGA only takes 200 ns to complete the response.
The nominal supply voltage of JM38510/10304BGA is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of JM38510/10304BGA is 3000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of JM38510/10304BGA:
JM38510/10304BGA has 8 terminals. Its terminal position type is: BOTTOM. Total pins: 8
JM38510/10304BGA amplifier other information:
Its temperature grade is: MILITARY. The corresponding JESD-30 code is: O-MBCY-W8. The package code of JM38510/10304BGA is: TO-5. The materials used in the JM38510/10304BGA package are mostly METAL. And its package shape is ROUND.
JM38510/10304BGA package pin formats are: CYLINDRICAL. Its terminal form is: WIRE.
Basic information of JM38510/10304BGA amplifier:
JM38510/10304BGA is a COMPARATOR. Commonly used packaging methods are METAL CAN, TO-99, 8 PIN
JM38510/10304BGA amplifier core information:
The minimum operating temperature of JM38510/10304BGA is -55 °C, and the maximum operating temperature is 125 °C. Its maximum average bias current is 0.0001 µA
When it comes to an amplifier's sensitivity, nothing is better than its nominal response time. JM38510/10304BGA only takes 200 ns to complete the response.
The nominal supply voltage of JM38510/10304BGA is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of JM38510/10304BGA is 3000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of JM38510/10304BGA:
JM38510/10304BGA has 8 terminals. Its terminal position type is: BOTTOM. Total pins: 8
JM38510/10304BGA amplifier other information:
Its temperature grade is: MILITARY. The corresponding JESD-30 code is: O-MBCY-W8. The package code of JM38510/10304BGA is: TO-5. The materials used in the JM38510/10304BGA package are mostly METAL. And its package shape is ROUND.
JM38510/10304BGA package pin formats are: CYLINDRICAL. Its terminal form is: WIRE.
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Defense Logistics Agency |
| Parts packaging code | TO-99 |
| package instruction | METAL CAN, TO-99, 8 PIN |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Amplifier type | COMPARATOR |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.0001 µA |
| Maximum input offset voltage | 3000 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 |
| Negative supply voltage upper limit | -30 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output type | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | METAL |
| encapsulated code | TO-5 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Nominal response time | 200 ns |
| Filter level | MIL-M-38510 Class B |
| Supply voltage upper limit | 30 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Base Number Matches | 1 |

| JM38510/10304BGA | 381LX392M080K042 | |
|---|---|---|
| Description | Comparator, 1 Func, 3000uV Offset-Max, 200ns Response Time, BIPolar, MBCY8, METAL CAN, TO-99, 8 PIN | Top performance in power supplies and motor drives |