
Single Color LED, Green, Diffused Green, T-1 3/4, 5mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Kingbright |
| package instruction | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Samacsys Confidence | 4 |
| Samacsys Status | Released |
| Samacsys PartID | 483538 |
| Samacsys Pin Count | 2 |
| Samacsys Part Category | LED |
| Samacsys Package Category | Other |
| Samacsys Footprint Name | T-1 3/4 (5mm) SOILD STATE LAMP |
| Samacsys Released Date | 2019-06-19 08:24:20 |
| Is Samacsys | N |
| Other features | HIGH RELIABILITY |
| color | GREEN |
| color@wavelength | Green |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR |
| Maximum forward current | 0.0175 A |
| Maximum forward voltage | 6 V |
| Lens type | DIFFUSED GREEN |
| minimum luminous intensity | 30 cd |
| Nominal luminous intensity | 20.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 8.6 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 565 nm |
| Maximum reverse voltage | 5 V |
| shape | ROUND |
| size | 5 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 3/4 |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 30 deg |
| Base Number Matches | 1 |
