Single Color LED Display Cluster, Yellow, 10mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Chicago Miniature |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| color | YELLOW |
| Display height | 10 mm |
| Maximum forward current | 0.003 A |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED DISPLAY CLUSTER |
| Base Number Matches | 1 |
| 18629132C | 18629130C | RC1210K2943GTL | RC1210K4221FC | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED Display Cluster, Yellow, 10mm | Single Color LED Display Cluster, Red, 10mm | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 294000ohm, 200V, 2% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1210, CHIP | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 4220ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1210, CHIP |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum operating temperature | 60 °C | 60 °C | 155 °C | 155 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -55 °C | -55 °C |