EDGE CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,340 CONTACTS,0.039 PITCH,PC TAIL TERMINAL
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Other features | WITH METAL HOLDDOWN |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.37 inch |
| subject depth | 0.609 inch |
| body length | 7.357 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | CARD EDGE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | BELLOWED TYPE |
| Dielectric withstand voltage | 400VAC V |
| Durability | 50 Cycles |
| maximum insertion force | .4448 N |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BROWN |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 145275 |
| Plug contact pitch | 0.039 inch |
| Match contact row spacing | 0.078 inch |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 4 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm |
| Plating thickness | 1u inch |
| Guideline | CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.1 inch |
| Terminal pitch | 2.0066 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 340 |
| Evacuation force-minimum value | .0556 N |
| Base Number Matches | 1 |
| 145275-5 | 145275-6 | |
|---|---|---|
| Description | EDGE CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,340 CONTACTS,0.039 PITCH,PC TAIL TERMINAL | EDGE CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,340 CONTACTS,0.039 PITCH,PC TAIL TERMINAL |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Maker | TE Connectivity | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| Is Samacsys | N | N |
| Other features | WITH METAL HOLDDOWN | WITH METAL HOLDDOWN |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.37 inch | 0.37 inch |
| subject depth | 0.609 inch | 0.609 inch |
| body length | 7.357 inch | 7.357 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | CARD EDGE CONNECTOR | CARD EDGE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE |
| Dielectric withstand voltage | 400VAC V | 400VAC V |
| Durability | 50 Cycles | 50 Cycles |
| maximum insertion force | .4448 N | .4448 N |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BROWN | BROWN |
| insulator material | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 145275 | 145275 |
| Plug contact pitch | 0.039 inch | 0.039 inch |
| Match contact row spacing | 0.078 inch | 0.078 inch |
| Installation type | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE |
| PCB row number | 4 | 4 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm | 2.0066 mm |
| Plating thickness | 1u inch | 1u inch |
| Guideline | CSA | CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.1 inch | 0.125 inch |
| Terminal pitch | 2.0066 mm | 2.0066 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 340 | 340 |
| Evacuation force-minimum value | .0556 N | .0556 N |
| Base Number Matches | 1 | 1 |