CONNECTOR,D-SHELL,PCB MNT,PLUG,15 CONTACTS,SKT,0.109 PITCH,PC TAIL TERMINAL,#4-40
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 300067883 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 0 |
| body width | 0.494 inch |
| body length | 1.541 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 15 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | POLYETHYLENE |
| MIL compliance | YES |
| Plug contact pitch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.112 inch |
| Installation option 1 | #4-40 |
| Installation option 2 | THREADED |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 2.8448 mm |
| Plating thickness | 30u inch |
| Guideline | UL, CSA |
| Shell surface | TIN |
| Shell material | STEEL |
| Terminal length | 0.17 inch |
| Terminal pitch | 2.7432 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 15 |
| 1-747299-0 | RJMG1J4263601DA | H4R15ST29C | |
|---|---|---|---|
| Description | CONNECTOR,D-SHELL,PCB MNT,PLUG,15 CONTACTS,SKT,0.109 PITCH,PC TAIL TERMINAL,#4-40 | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Female and Female, Right Angle, Solder Terminal | TE internal number 7-1437320-4, replaced by 747299-8 |
| Objectid | 300067883 | 1354298597 | - |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | - |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | - |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE AND FEMALE | - |
| insulator material | POLYETHYLENE | POLYETHYLENE POLYESTER | - |
| MIL compliance | YES | NO | - |
| Installation method | STRAIGHT | RIGHT ANGLE | - |
| Installation type | BOARD | BOARD | - |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | - |
| Shell material | STEEL | STAINLESS STEEL | - |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | - |
| Total number of contacts | 15 | 8 | - |