100K SERIES, 8-BIT BIDIRECTIONAL PARALLEL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, CDIP24, 0.400 INCH, CERAMIC, DIP-24
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP24,.4 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Other features | HOLD MODE |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL |
| series | 100K |
| JESD-30 code | R-GDIP-T24 |
| JESD-609 code | e0 |
| Logic integrated circuit type | PARALLEL IN PARALLEL OUT |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 400000000 Hz |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | OPEN-EMITTER |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP24,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | -4.5 V |
| propagation delay (tpd) | 2.1 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.715 mm |
| surface mount | NO |
| technology | ECL |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| width | 10.16 mm |
| minfmax | 400 MHz |
| Base Number Matches | 1 |
| 100341DCQR | 58M-A10W05 | |
|---|---|---|
| Description | 100K SERIES, 8-BIT BIDIRECTIONAL PARALLEL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, CDIP24, 0.400 INCH, CERAMIC, DIP-24 | Special Switch, SPST, Momentary, Wire Terminal, Panel Mount, |
| Reach Compliance Code | unknown | compliant |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C |
| surface mount | NO | NO |