D Type Connector, 15 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Receptacle,
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| body width | 0.516 inch |
| subject depth | 0.358 inch |
| body length | 1.537 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Contact point gender | MALE |
| contact mode | STAGGERED |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | NYLON |
| Manufacturer's serial number | 17 |
| Plug contact pitch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.112 inch |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Rated current (signal) | 7.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | ZINC/CLEAR CHROMATE |
| Shell material | STEEL |
| Total number of contacts | 15 |
| Base Number Matches | 1 |