5962-9175802MPA amplifier basic information:
5962-9175802MPA is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is CERDIP-8
5962-9175802MPA amplifier core information:
The minimum operating temperature of the 5962-9175802MPA is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum bias current at 25°C is: 10 µA Its maximum average bias current is 20 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of 5962-9175802MPA is 750 V/us. The minimum slew rate of 5962-9175802MPA given by the manufacturer is 430 V/us. Its minimum voltage gain is 400. The power of 5962-9175802MPA is NO. Its programmable power is NO.
The nominal supply voltage of 5962-9175802MPA is 5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -5 V. The input offset voltage of 5962-9175802MPA is 1800 µV (Input offset voltage: the compensation voltage between the two input terminals required to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).) The width of 5962-9175802MPA is: 7.62 mm .
Related dimensions of 5962-9175802MPA:
5962-9175802MPA has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
5962-9175802MPA amplifier other information:
5962-9175802MPA adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It is not a low-bias amplifier. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of 5962-9175802MPA is: YES. Its temperature grade is: MILITARY.
It is not a micropower amplifier. 5962-9175802MPA is not Rohs certified. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: R-GDIP-T8. The corresponding JESD-609 code is: e0.
The packaging code of 5962-9175802MPA is: DIP. 5962-9175802MPA packaging materials are mostly CERAMIC, GLASS-SEALED. The package shape is RECTANGULAR. The 5962-9175802MPA package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
The maximum seat height is 5.08 mm.
5962-9175802MPA amplifier basic information:
5962-9175802MPA is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is CERDIP-8
5962-9175802MPA amplifier core information:
The minimum operating temperature of the 5962-9175802MPA is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum bias current at 25°C is: 10 µA Its maximum average bias current is 20 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of 5962-9175802MPA is 750 V/us. The minimum slew rate of 5962-9175802MPA given by the manufacturer is 430 V/us. Its minimum voltage gain is 400. The power of 5962-9175802MPA is NO. Its programmable power is NO.
The nominal supply voltage of 5962-9175802MPA is 5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -5 V. The input offset voltage of 5962-9175802MPA is 1800 µV (Input offset voltage: the compensation voltage between the two input terminals required to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).) The width of 5962-9175802MPA is: 7.62 mm .
Related dimensions of 5962-9175802MPA:
5962-9175802MPA has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
5962-9175802MPA amplifier other information:
5962-9175802MPA adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It is not a low-bias amplifier. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of 5962-9175802MPA is: YES. Its temperature grade is: MILITARY.
It is not a micropower amplifier. 5962-9175802MPA is not Rohs certified. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: R-GDIP-T8. The corresponding JESD-609 code is: e0.
The packaging code of 5962-9175802MPA is: DIP. 5962-9175802MPA packaging materials are mostly CERAMIC, GLASS-SEALED. The package shape is RECTANGULAR. The 5962-9175802MPA package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
The maximum seat height is 5.08 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | CERDIP-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 20 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 10 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 65 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 1800 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-bias | NO |
| low-dissonance | NO |
| micropower | NO |
| Negative supply voltage upper limit | -7 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -5 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power | NO |
| power supply | +-5 V |
| Programmable power | NO |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| minimum slew rate | 430 V/us |
| Nominal slew rate | 750 V/us |
| Supply voltage upper limit | 7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Minimum voltage gain | 400 |
| broadband | YES |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 5962-9175802MPA | CLC420MDC | CLC420AWGFQML | CLC420AJFQML | CLC420AWG-MPR | CLC420AJ | RCL420AJFQML | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC OP-AMP, 1800 uV OFFSET-MAX, CDIP8, CERDIP-8, Operational Amplifier | IC OP-AMP, UUC, DIE, Operational Amplifier | IC OP-AMP, 2000 uV OFFSET-MAX, 300 MHz BAND WIDTH, CDSO10, CERAMIC, SOIC-10, Operational Amplifier | IC OP-AMP, 2000 uV OFFSET-MAX, 300 MHz BAND WIDTH, CDIP8, CERDIP-8, Operational Amplifier | IC OP-AMP, CDSO10, CERAMIC, SOIC-10, Operational Amplifier | IC OP-AMP, 2000 uV OFFSET-MAX, 300 MHz BAND WIDTH, CDIP8, CERDIP-8, Operational Amplifier | IC OP-AMP, CDIP8, CERDIP-8, Operational Amplifier |
| Parts packaging code | DIP | WAFER | SOIC | DIP | SOIC | DIP | DIP |
| package instruction | CERDIP-8 | DIE, | CERAMIC, SOIC-10 | CERDIP-8 | CERAMIC, SOIC-10 | DIP, DIP8,.3 | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 20 µA | 20 µA | 10 µA | 10 µA | 20 µA | 10 µA | 20 µA |
| JESD-30 code | R-GDIP-T8 | X-XUUC-N | R-GDSO-G10 | R-GDIP-T8 | R-GDSO-G10 | R-GDIP-T8 | R-GDIP-T8 |
| Negative supply voltage upper limit | -7 V | -7 V | -7 V | -7 V | -7 V | -7 V | -7 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | UNSPECIFIED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | DIE | SOP | DIP | SOP | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | UNSPECIFIED | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | UNCASED CHIP | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal slew rate | 750 V/us | 1100 V/us | 1100 V/us | 1100 V/us | 1100 V/us | 1100 V/us | 1100 V/us |
| Supply voltage upper limit | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES | NO | YES | NO | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | UPPER | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible | incompatible | - | incompatible | - |
| Contacts | 8 | - | 10 | 8 | 10 | 8 | 8 |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | - | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | - | VOLTAGE-FEEDBACK | - |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 10 µA | - | 10 µA | 10 µA | - | 10 µA | - |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 65 dB | 80 dB | 70 dB | 70 dB | - | 80 dB | - |
| frequency compensation | YES | - | YES | YES | - | YES | - |
| Maximum input offset voltage | 1800 µV | - | 2000 µV | 2000 µV | - | 2000 µV | - |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 | e0 | - | e0 | - |
| low-bias | NO | - | NO | NO | - | NO | - |
| low-dissonance | NO | - | NO | NO | - | NO | - |
| micropower | NO | - | NO | NO | - | NO | - |
| Number of terminals | 8 | - | 10 | 8 | 10 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | - | 125 °C | 125 °C | - | 85 °C | - |
| Minimum operating temperature | -55 °C | - | -55 °C | -55 °C | - | -40 °C | - |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 | - | FL10,.24 | DIP8,.3 | - | DIP8,.3 | - |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | - |
| power | NO | - | NO | NO | - | NO | - |
| power supply | +-5 V | - | +-5 V | +-5 V | - | +-5 V | - |
| Programmable power | NO | - | NO | NO | - | NO | - |
| Filter level | MIL-STD-883 | - | MIL-PRF-38535 | MIL-PRF-38535 | - | - | MIL-PRF-38535 |
| Maximum seat height | 5.08 mm | - | 2.33 mm | 5.08 mm | 2.33 mm | 5.08 mm | 5.08 mm |
| technology | BIPOLAR | - | BIPOLAR | BIPOLAR | - | BIPOLAR | - |
| Temperature level | MILITARY | - | MILITARY | MILITARY | - | INDUSTRIAL | - |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | - |
| Terminal pitch | 2.54 mm | - | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | - |
| Minimum voltage gain | 400 | - | 400 | 400 | - | 400 | - |
| broadband | YES | - | YES | YES | - | YES | - |
| width | 7.62 mm | - | 6.12 mm | 7.62 mm | 6.12 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |